21 فروردين 1389: پیش‌بینی تولیدکننده‌ها از رونق بازار ورق فولادی

در ژانویه وضعیت آینده بازار ورق گرم شمال آمریکا مورد بررسی قرار گرفت و برخی پیش‌بینی‌ها تا 800 دلار هر تن برای نیمه دوم سال نیز ثبت شد


از نیمه دوم فوریه تا 4 هفته پس از آن قیمت‌ها در بازار شمال آمریکا بیش از 100 دلار هر تن افزایش یافت. در آن زمان افزایش قیمت‌ها به دلیل رشد قیمت مواد اولیه و همچنین کاهش ظرفيت تولید بود. آن زمان این مساله مطرح شد که شاید در نیمه دوم سال با افت قیمت مواجه شویم، ولی به عقیده برخی در نیمه دوم سال 2010 با باقی ماندن ظرفیت‌ها در حد بسیار پایین توفانی در بازار ایجاد شده، دلار در مقابل ارز‌های دیگر در پایین‌ترین سطح باقی می‌ماند و با افزایش تقاضای جهانی و داخلی شاید قیمت ورق گرم از مرز 800 دلار در هر تن هم بگذرد.
ولی برخی تولید‌کننده‌ها نظر دیگری داشتند. به نظر آن‌ها مردم دیگر یاد گرفته‌اند که با دقت عمل کنند و فعالیت‌های خود را علنا اعلام نکنند. این بدان معنا است که با آن که موجودی‌ها آن زمان در کل پایین بود، گرچه شرکت‌ها فهمیده بودند که این کاهش ظرفیت تولید و افزایش قیمت مواد اولیه موجب افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد. با این حال هیچ کس ریسک نکرده سعی می‌کند امسال وام‌های بالا نگیرد و موجودی خود را بیش از حد بالا نبرد. تنها آنچه نیاز دارند خریداری می‌کنند و دیگر از فرصت‌های کوتاه مدتی که قبلا برایشان وسوسه‌انگیز بود استفاده نمی‌کنند. دلایل چنین واکنشی این بود که:
1 - هیچ کس هنوز باور نداشت که وضعیت بازار به طور حقیقی رو به بهبود باشد؛ چراکه تقاضا و جو بازار هنوز نسبتا منفی بود که در این بین تصمیمات دولتی تاثیرگذار خواهد بود.
2 - هنوز بسیاری مشکل کمبود نقدینگی داشتند. اعطای وام کاهش یافته بود.
3 - هنوز ظرفیت تولید چین رو به افزایش بود و در پی آن خطر ایجاد حباب در آن بالا بود.
4 - نگرانی از افزایش واردات ورق به آمریکا نیز وجود داشت.
بنابر این آن زمان به طور کلی برای بهبود اوضاع اقتصادی و رشد کوتاه مدت تنها راه‌حل پیش‌فروش، خرید در حد نیاز و حفظ مشتریان و فعالیت غیرعلنی بود.
اگر سال 2010 موجودی‌ها رشد ثابتی داشته باشد، سال 2011 موجودی در حد کافی خواهد بود، اما اگر در هر حال سال 2010 موجودی کاهش یابد، آسیب وارده چندان جدی نخواهد بود و تاثیر آن این است که افزایش موجودی سال 2011 را که شاید اواخر سال 2010 یا اوایل 2011 رخ دهد متوقف می‌کند. برخی می‌گویند که نباید هیچ وقت قیمت‌ها را پیش بینی نمود؛ چراکه گاهی اوقات بالا رفته و سپس پایین می‌آید و به نظر می‌رسد که در ظاهر هیچ دلیلی وجود ندارد.
بانک جی‌پی‌مورگان در ژانویه اعلام کرد که در 90 تا 120 روز پیش رو قیمت ورق گرم پایین آمده، مدتی بالا می‌رود و بعد باز پایین می‌آید. این الگو حدودا برای تا پایان مارس بوده است. به نظر این بانک در آن زمان بخش اتومبیل‌سازی رکود را پشت سر گذاشته بود، ولی بخش ساخت‌و‌ساز به خصوص در قسمت تجاری این طور نبود. بانک فوق قیمت پایان ژوئن ورق گرم را 750 دلار هر تن تخمین زد. در این بین تصمیمات دولتی نقش بسزایی در بهبود اقتصادی و سرعت آن خواهد داشت. دخالت‌های دولتی و تغییر پاره‌ای قوانین بی‌اعتمادی‌ها و جو نامساعد بازار را از بین می‌برد و سرعت بهبود اقتصادی بالا می‌رود، البته به نظر تولیدکنندگان آمریکایی این دخالت‌ها باید خارج از محدوده آن‌ها باشد تا به رونق کار آن‌ها لطمه نزند

منبع: مركز خدمات فولاد ايران

 

rating
  نظرات کاربران