DNNArticle View

20 ارديبهشت 1389: حرکت به سمت شناور شدن قیمت‌ها

از گذشته‌هاي دور تا سال 2009 ميلادي نحوه قیمت گذاری سنگ‌آهن به صورت قرارداد‌هاي یک ساله تعيين مي‌شد و مکانیزم قیمت‌گذاری آن برخلاف بازار پر تلاطم فولاد، در قرارداد‌هاي یکساله برای مدت 365 روز تغییر نداشت


قرارداد‌هاي یک ساله سنگ‌آهن به این صورت است که پس از مذاکرات طولانی میان یک خریدار بسیار بزرگ و یک تامین‌کننده اصلی سنگ‌آهن بر روی بهای سنگ‌آهن در دوره زمانی آوریل تا مه توافق به عمل مي‌آید. پس از اعلام رسمی توافق، قیمت اعلام شده به‌عنوان یک شاخص کلیدی در قراردادهای بعدی میان تولیدکنندگان فولاد و فروشندگان سنگ‌آهن مورد استفاده قرار مي‌گیرد. در قیمت‌هاي بعدی معمولا هزینه‌هاي لجستیکی و تفاوت عیار و کیفیت سنگ‌آهن مورد محاسبه قرار مي‌گیرد و پایه قیمت همان بهای قرارداد کلیدی است که در آن فولادساز و معدن بر سرفروش یک ساله سنگ‌آهن به توافق رسیده اند.
قبلا ژاپنی‌ها در یک سوی قرارداد‌هاي کلیدی سنگ‌آهن قرار داشتند؛ اما اینک این نقش را چینی‌ها به عهده گرفته اند. چین 60 درصد معاملات فرا اقیانوسی سنگ‌آهن را انجام مي‌دهد و مهم‌ترین نقش را در تعیین قیمت این ماده عهده‌دار است. این روش قیمت‌گذاری از طریق بنچ مارکینگ benchmarking (بهينه سنجي)خوانده مي‌شود.
از آگوست 2008 شرکت استرالیايی بی اچ پی بیليتون به دنبال راهی برای تعیین قیمت واقعی سنگ بود. غول دیگر استرالیايی ریو تینتو نیز از سیاست بی اچ پی بیليتون پیروی مي‌کرد. از همین رو ریو تینتو در این سال اعلام کرد که از قیمت گذاری از طریق بنچ مارکینگ خارج مي‌شود؛ البته با رعایت حقوق مشتریان خود در قرار داد‌هاي قبلی.
از طرف دیگر، در سال 2009، در آن سوی اقیانوس نیز چینی‌ها عنوان کردند که دیگر به قراردادهايی که قیمت سنگ‌آهن در آن به صورت دوفاکتو(غير رسمي) از طریق بنچ مارکینگ تعیین شده باشد، اعتقاد چندانی ندارند. در این سال سیستم قیمت‌گذاری از طریق بنچ مارکینگ زیر سوال رفته بود. اما چه چیزی جایگزین این روش خواهد بود؟ روش دوگانه یا Hybrid پیشنهادی بود که بسیار مورد بحث قرار گرفت. منظور از این روش ترکیبی از قیمت‌گذاری به صورت یکساله، سه ماهه و احتمالا اسپات برای محمولاتی است از تولیدکنندگان سنگ‌آهن به دست مصرف‌کنندگان خود مي‌رسانند.
توقف یک سنت چهل ساله
معمولا موسسات مالی و همین‌طور فولاد سازان به قراردادهای یک ساله علاقه بیشتری دارند تا قیمت‌هاي شناور؛ اما همان‌گونه که عنوان شد این روش دیگر چندان مورد قبول معادن سنگ‌آهن نیست. در اوایل سال 2010 سه غول معدنی جهان یعنی دو شرکت استرالیايی ریو تینتو و بی اچ پی بیلتون و شرکت برزیلی واله تصمیم گرفتند به قرار‌داد‌هاي یک ساله پایان دهند. این سه شرکت بر روی هم 70 درصد از تجارت جهانی سنگ‌آهن را در اختیار دارند.
در بهار 2010 (دوره زمانی آوریل تا ژوئن) شرکت برزیلی واله، فروش سنگ‌آهن خود را براساس قیمت‌هاي فروش اسپات سنگ‌آهن 62% تحویل بنادر چین قرار داد. مبنای این قیمت، لیست قیمت روزانه نشریه Platts قرار گرفت.
بر اساس این اقدام بهای سنگ‌آهن تحویلی به شرکت کره‌ای پوسکوحدود 86 درصد افزایش مي‌یابد و همچنین حدود 100 درصد افزایش در بهای سنگ‌آهن تحویلی به شرکت هموطن واله، یعنی یوسیمیناس Usiminas ایجاد شد.
بی اچ پی استرالیايی نیز قراردادهای خود را به سه ماه کاهش داد. این شرکت به مشتریان آسیايی خود در دوره زمانی آوریل تا ژوئن بهای 120 دلارو 80 سنت تحویل بنادر مقصد را برای سنگ‌آهن 62% اعلام کرد. تصمیم شرکت دیگر استرالیايی، یعنی ریو تینتو برای قیمت‌گذاری سنگ‌آهن هنوز اعلام نشده است؛ اما به طور مشخص این شرکت نیز به سمت قیمت‌گذاری فصلی تمایل دارد.
تقریبا نیمی از 628 میلیون تن سنگ‌آهنی که در سال گذشته به بنادر چین وارد شد، از طریق قرارداد‌هاي اسپات خریداری شده است. این حجم از معامله به اندازه‌ای بزرگ است که بتواند شاخص‌هاي مورد نیاز را در قیمت‌گذاری فصلی فراهم کند.
فولادسازان چه مي‌گویند؟
این نحوه قیمت‌گذاری، تولیدکنندگان فولاد را در شرایطی جدید قرار داد. یک تولیدکننده اروپايی مي‌گوید: ما چگونه مي‌توانیم قیمت محصولات خود را اعلام کنیم، در حالی که نمي‌دانیم در فصل بعدی سنگ‌آهن با چه قیمتی به دست ما مي‌رسد؟
لاکشمی میتال، مدیر اجرايی گروه عظیم آرسلور میتال نیز با این روش موافق نیست؛ و معتقد است که مدل اقتصادی صنعت فولاد دیگر تغییر کرده است. او مي‌گوید که آنها از این نوع قیمت‌گذاری تبعیت خواهند کرد، چرا حق انتخابی ندارند. روش جدید قیمت‌گذاری سنگ‌آهن قطعا مدل اقتصادی صنعت فولاد و همچنین زنجیره تامین شرکت‌ها را تغییر خواهد داد.
یکی از مدیران ارشد گروه تیسن کروپ آلمان معتقد است که ریسک صنعت فولاد افزایش یافته است. او مي‌گوید وقتی همه چیز بر اساس قیمت معاملات اسپات سنگ‌آهن هندی قرار گرفته باشد، قطعا باران‌هاي موسمی و تغییر در تعرفه‌هاي صادراتی هند نیز مي‌تواند بر روی کل صنعت فولاد جهان تاثیر داشته باشد.
نگرانی دیگر فولادسازان دستکاری در قیمت معاملات اسپات(تحويل فوري) است. آیا قیمت‌ها مي‌تواند دستکاری شود؟ بعضی از فولادسازان به این پرسش پاسخ مثبت مي‌دهند . آنها مي‌گویند معاملات اسپات میان هند و چین تحت شرایط خاصی صورت مي‌گیرد و وقتی به این معاملات نه به صورت یک شاخص کلی، بلکه به صورت صد‌ها معامله کوچک جدا گانه بنگریم، به نظر مي‌رسد که مي‌توان در این شاخص دستکاری کرد.
اما تحلیل گران بازار معتقدند که به دلیل منافع غیرهمسوی فروشندگان و خریداران احتمال دستکاری قیمت‌ها زیاد نیست. چینی‌ها چانه زنی را به خوبی بلدند و در واقع قیمت‌ها بسیار نزدیک به واقعیت است.
سازوکار جدید قیمت‌گذاری مورد استقبال معادن و تحلیل‌گران مالی قرار گرفته است. به نظر آنها با کاهش زمان قرارداد‌ها معاملات از انعطاف بیشتری برخوردار است. همان‌گونه كه معاملات کوتاه‌مدت مي‌تواند باعث افزایش قیمت سنگ شود، امکان کاهش آن نیز وجود دارد.
اتحادیه تولیدکنندگان فولاد اروپا به این موضوع از نگاهی متفاوت مي‌نگرد. یوروفر این جریان را نوعی انحصار مي‌داند. آنها مي‌گویند: این سه شرکت از سه نقطه متفاوت در دو قاره از جهان در واقع با یک زبان سخن مي‌گویند، افزایش قیمت. با توجه به قدرتی که این شرکت‌ها در کنار یکدیگر دارند، برای خریداران سنگ چاره دیگری باقی نمي‌ماند. چینی‌ها نیز این موضوع را زیر نظر دارند. آنها مي‌گویند: فرآیند را با دقت دنبال مي‌کنند تا رد پايی از تراست در آن بیابند. شنیده شده است که مثلث بی اچ پی، واله و ریو با یکدیگر توافق کرده اند تا ارسال محمولات جدید را به شرکت‌هايی را که با این نحوه قیمت‌گذاری موافق نیستند، متوقف سازند. البته هنوز هیچ محموله‌ای متوقف نشده است. ولی اگر این توافق واقعیت داشته باشد ما با یک تراست روبه‌رو هستیم نه سه شرکت متفاوت.
ریو و بی اچ پی اخیرا یک جوینت ونچر 116 میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری در پیبارا ایجاد کرده‌اند. از نظر یورو فر این جوینت ونچر نیز دلیلی است برای اینکه سنگ‌آهن در واقع به صورت تراست معامله مي‌شود.

منبع: تارنماي دنياي اقتصاد

printrating
  نظرات کاربران

DNNArticleCategory
لطفا ابتدا یک ابزار خبرگزاری RSS انتخاب نماید Skip Navigation Links.