DNNArticle View

تحلیل و بررسی آینده و روند قیمتی طلا- آبان ماه 1393

1-  با توجه به اخباراخیر، موسسه سرمایه گذاری سی آی بی سی همچنین پیش بینی خود نسبت به قیمت جهانی طلاو نقره را کاهش داده است.
همچنین، موسسه سی آی بی سی پیش بینی کرد که قیمت هر اونس طلا امسال به طور میانگینبه کمتر از 1250 دلار خواهد رسید. این رقم در گزارش قبلی این موسسه 1350 دلاراعلام شده بود.
میانگین قیمت طلا طی سال 2015 میلادی نیز به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید. اینرقم نیز در گزارش قبلی موسسه سرمایه گذاری سی آی بی سی 1300 دلار اعلام شده بود.میانگین قیمت هر اونس طلا در بلندمدت نیز 1200 دلار خواهد بود.
این موسسه اعلام کرد میانگین قیمت هر اونس نقره نیز امسال به کمتر از 18.50 دلارخواهد رسید. این رقم در گزارش قبلی موسسه سی آی بی سی 22 دلار اعلام شده بود.میانگین قیمت نقره سال آینده نیز به کمتر از 17 دلار خواهد رسید. این رقم نیز درگزارش قبلی 20 دلار اعلام شده بود.
این موسسه پیش بینی کرده است که نوسانات بیشتری در بازار فلزات گرانبها در سال2015 میلادی در پیش خواهد بود و این احتمال وجود دارد که قیمت طلا به زودی به کمتراز 1000 دلار برسد. ولی هرگونه کاهش شدید قیمت طلا موقتی و زود گذر خواهد بود. 
به نظر می رسد ادامه روند بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و افزایش ارزش دلار تاثیرمنفی زیادی بر بازار کالاهای مختلف از جمله طلا خواهد داشت. احتمال افزایش نرخبهره آمریکا در سال 2015 میلادی نیز سایه سنگینی را بر تحولات بازار طلا و سایرفلزات گرانبها انداخته است. 
اگر قیمت طلا به سطح 1500 دلاری بازنگردد بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری در بخشتولید از معادن بزرگ جهان متوقف خواهد شد.
کاهش شدید قیمت طلا در ماه های گذشته فشار زیادی را بر شرکت های بزرگ معدنی جهانوارد کرده و بسیاری از این شرکت ها را در آستانه تعطیلی تولید طلا قرار داده است.

2- ارزش دلار آمریکا در حالی نزدیک به بالاترین سطحخود در 4 سال اخیر رسیده است که مقام های بانک مرکزی اروپا قصد دارند محرک پولیبیشتری را اجرا کنند و سرمایه گذاران بین المللی منتظر تصمیم رهبران ژاپن برایمقابله با رکود اقتصادی هستند.
افزایش ارزش دلار در برابر یورو و ین تاثیر منفی زیادی بر قیمت طلا داشته است وموجب کاهش تقاضای این فلز زرد در بازارهای بین المللی شده است.
همچنین، جیمز گاردینر تحلیلگر ارشد موسسه ام کی اس سوییس تاکید کرد که تحولات دلارهمچنان مهمترین عامل موثر بر نوسانات قیمت طلا خواهد بود. به نظر من سطح حمایتیقیمت طلا در شرایط کنونی 1181 تا 1182 دلار خواهد بود و سطح مقاومتی قیمت طلا نیزدر کوتاه مدت 1200 دلار است.
افزایش نسبی تولیدات صنعتی آمریکا تاثیر زیادی بر ادامه روند صعودی ارزش دلارداشته است.
میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز روز گذشته با 0.33 درصد افزایش به 723 تنرسیده است.

3- درشرایطی که قیمت طلا در روزهای اخیر بار دیگر با افزایش نسبی روبرو شده ولی برخی ازتحلیلگران اقتصادی همچنان معتقدند که این روند صعودی زودگذر و موقتی خواهد بود.
به عنوان نمونه، ادوارد میر تحلیلگر ارشد موسسه اف سی استون در این باره تاکید کردکه سرمایه گذاران نباید بیش از حد نسبت به افزایش قیمت طلا امیدوار و خوش بینباشند چرا که چشم انداز قیمت طلا در بلند مدت همچنان نزولی خواهد بود.
وی تصریح کرد: به نظر من افزایش تقاضای فیزیکی به تنهایی موجب افزایش چشمگیر قیمتطلا نخواهد شد و افزایش ارزش دلار و شاخص سهام در شرایط کنونی فشار زیادی بر قیمتطلا وارد کرده است.
ادوارد میر گفت: افزایش ارزش دلار و شاخص سهام مانع از قدرت نمایی طلا در بازارهایبین المللی شده است. به نظر من تشدید تنش در بحران روسیه و اوکراین نیز نمی تواندموجب رشد فزاینده قیمت طلا شود.

4- تحلیل تکنیکال فیبوناچی قیمتی طلا- آبان ماه

تحلیل تکنیکالفیبوناچی حاکی است سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1194 دلار خواهد بود و اگراین سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد.
سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط فعلی 1179 دلار است و اگر این سطح شکسته شوداحتمال افت بیشتر قیمت طلا وجود دارد.
قیمت طلا در هفته های گذشته از 1131 دلار در 7 نوامبر تا 1255 دلار در 21 اکتبر درنوسان بوده است. اگر سطح مقاومتی 1194 دلاری طلا شکسته شود قیمت این فلز زرد بهزودی به بیش از 1208 دلار خواهد رسید.
شکسته شدن سطح حمایتی 1179 دلاری نیز می تواند قیمت طلا را به کمتر از 1161 دلاربرساند.
همچنین به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی ادامه روند صعودی ارزش دلار و انتشار متن مذاکراتنشست اخیر فدرال رزرو می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد. قیمت طلا پساز افزایش چشمگیر روز جمعه بار دیگر با کاهش روبرو شده است.

واحد تحقیق و توسعه سپهر باستان


printrating
  نظرات کاربران

DNNArticleCategory
لطفا ابتدا یک ابزار خبرگزاری RSS انتخاب نماید Skip Navigation Links.