DNNArticle View

27 تير 1389: تحليل بازار پتروشيمي

نرخ انواع محصولات پتروشیمی در بازار داخلی و نسبت به هفته گذشته با افت روبه‌رو شد


با این حال در این روز نرخ پی وی سی با رشد همراه شد. خرید و فروش در بازار داخلی پی وی سی به کندی انجام می شود.
با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و تعطیلات هفته گذشته بر اثر گرما و کمبود انرژی در مجتمع های پتروشیمی می توان نتیجه گرفت که بازگشت رونق به بازار پلیمری‌ها طولانی شود

شركت كارگزاري سپهر باستان

printrating
  نظرات کاربران

DNNArticle

گروه خبری تعریف نشده است.لطفا ابتدا گروه خبری تعریف نماید
آرشیو
گروه

عرضه انواع تیرآهن ذوب آهن اصفهان

امروز، تالار صادراتی بورس کالای ایران شاهد عرضه بیش از 237 هزار تن انواع قیر 10 تولیدکننده کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بورس کالا، در این روز و در تالار صادراتی، در صورت تقاضا، 82 هزار تن قیر 6070، 40 هزار تن قیر 85100 و سه هزار تن قیر MC250 شرکت نفت جی عرضه می شود. همچنین، شعب مختلف نفت پاسارگاد، در صورت تقاضا، با 97 هزار تن قیر 6070 در تالار مذکور حضور پیدا می کنند.

علاوه بر این، 10 هزار و 750 تن انواع قیر شرکت های معماران تجارت آفتاب، فراشیمی روز، قیران پخش ستاره ایرانیان، بام گستر زرین شرق، انرژی تجارت سام، مهر پارسیان، آذر دوام یول و بام گام عایق ارومیه راهی تالار صادراتی می شود.

این گزارش همچنین حاکی است، در این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، انواع مواد پلیمری مجتمع های پتروشیمی اروند، امیرکبیر، آبادان، آریاساسول، بندرامام، تبریز، تندگویان، جم، خوزستان، رجال، غدیر، لاله، مهر و پلی پروپیلن جم روی تابلوی عرضه می رود؛ از جمله مهمترین این محصولات می توان به انواع پلی اتیلن، PVC، SBR و پلی پروپیلن اشاره کرد.

در گروه قیر نیز 35 هزار و 800 تن انواع قیر شرکت نفت جی، 3900 تن قیر 6070 شرکت نفت پاسارگاد، 2800 تن انواع قیر شرکت پالایش نفت شیراز و 1500 تن قیر 6070 شرکت قیر آکام عرضه می شود. علاوه بر این، 8980 تن وکیوم باتوم و 200 تن گوگرد راهی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی می شود.

تالار محصولات صنعتی و معدنی نیز در صورت تقاضا، شاهد عرضه 2200 تن سبد میلگرد A3-20,22 شرکت پرشین فولاد آریا به قیمت پایه 17 هزار و 50 ریال است.

براساس این گزارش، در این روز و در مجموع، بیش از 351 هزار تن انواع کالا در بازار فیزیکی بورس کالای ایران عرضه می شود.


ادامه..

 

1393/04/11- دنیای اقتصاد: راهکارهای بورس کالا برای رونق کشاورزی و اشتغال

یکی ازمشکلات کشور افزایش جمعیت در کلان شهرها و در کنار آن کمبود اشتغال است که معضلاتاجتماعی و خانوادگی را به همراه دارد. اين درحالی است که کشور ما از شرایط خوباقلیمی برای کشاورزی برخوردار است و این صنعت درصورتی که از سنتی به مدرن تبدیلشود ضمن خودکفا کردن ما در بسیاری از محصولات، صادرات خوبی را ایجاد خواهد کرد،بنابراين یکی از دلایل تشکیل بورس کالای کشاورزی در کشورها و به تبع آن در ایراننیز رونق این صنعت و حمایت از کشاورزان بوده و هست.
هزینه‌هایی که موجب افزایش قیمتمحصولات کشاورزی از کنار مزرعه و باغ تا دست مصرف‌کننده می‌شود اگر کاهش یابد وبخشی از آن به کشاورزان برسد قطعا شاهد تبدیل شدن زمین‌های زراعی به ویلا و مسکونینخواهیم بود و مجدد کشاورزی رونق پیدا می‌کند.
برهمین اساس نیز انبارهای پراكندهبورس کالا در کشور، ضرورت حمل محصولات کشاورزی تا مرکز شهرهای بزرگ همچون تهران رابرطرف می‌کند و كشاورزان می‌توانندمحصولات تولیدی خود را به نزدیك‌ترین انبار موردتایید بورس كالا تحویل دهند و از این راه هزینه حمل و نقل کمتری پرداخت کنند کهنهایتا منجر به كاهش هزینه معاملات خواهد شد.
از دیگر مشکلات کشاورزان عدمنقدینگی محصولات تا پایان برداشت است و همین مساله منجر خواهد شد تا برای تهیهتجهیزات کشاورزی و بذر یا مراقبت‌های ضمنی از محصولات تا زمان برداشت نتوانند بادست باز به تولیدات برسند و کیفیت آن پایین می‌آید، در حالی که با پیش فروشمحصولات می‌توانند بخش زیادی از این مشکلات را حل کنند.
در کنار این مشکلات انبار شدنمحصولات کشاورزی و عدم فروش آنها و کاسته شدن از کیفیت آنها نیز وجود دارد و بورسکالا برای این امر نیز انتشار اوراق گواهی سپرده انبار را پیش‌بینی کرده است تاکشاورزان با تحویل محصولاتشان به انبارهای بورس کالا و دریافت این اوراق بهاداربتوانند به پولشان دست یابند. بنابراین اجرایی شدن کامل قوانین بورس کالاراهکارهای خوبی برای رونق کشاورزی و ایجاد اشتغال خواهد داشت.
حسین پناهیان مدیرعامل بورس کالایایران در گفت‌وگو با سایت خبری، تحلیلی «تابناک» با اشاره به 6 انبار در استان‌هایکشور برای ذخیره محصولات کشاورزی گفت: در کنار دریافت محصولات کشاورزان برای فروشآن به خریداران از طریق بورس کالا، اقدام به انتشار گواهی سپرده انبار کردیم تابرای تولید‌کننده امکان گردش نقدینگی وجود داشته باشد و زودتر بتواند کالایش رابفروشد.
وی افزود: البته این قبض انبارکاربرد و ابزاری برای وثیقه خواهد بود مثلا اگر کشاورزی بخواهد وام بگیرد اینگواهی می‌تواند وثیقه باشد. در حال حاضر شورای‌عالی بورس گواهی سپرده انبار را بهعنوان ابزار مالی تصویب کرده و تا این مرحله اجرای عملیاتی‌اش را قرار است شرکتسپرده‌گذاری تسویه اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام دهد.

ادامه..

 

1392/12/27- روزنامه دنیای اقتصاد: لبخند سکه به سهامداران بورس

طيبه شهبازي:با مقايسه روند يك ماه گذشته بورس اوراق بهادار تهران و همزمان با توجه به تغييراتقيمتي سكه نقدي و آتي، فرضيه اوليه قابل بررسي، معكوس بودن مسير طي شده توسط ايندو بازار است كه حكايت از احتمال ورود سرمايه‌ها به بازار سكه و طلا دارد. اين درحالي است كه پس از روي كار آمدن دولت يازدهم، به تدريج شاهد كاهش سفته بازي دربازارهاي ارز و سكه بوديم به طوري كه در كنار تشديد جو خوش‌بيني به آينده – در پيرويدادهاي اميدواركننده بعضا ديپلماتيك - و آرامش ايجاد شده در اين بازارها، بهتدريج از قيمت سكه و دلار كاسته شد كه البته اين مساله با تداوم روزهاي ناخوشايندبراي اونس طلا نيز همزمان بود؛ به اين ترتيب بسياري از ترس ريزش‌هاي شديدتر، اقدامبه فروش دلار و سكه خود و ورود به بازار سرمايه كردند تا جايي كه در ماه‌هاي گذشتهشاهد درخشش و اوج‌گيري بورس اوراق بهادار در پي ورود سرمايه از بازار ارز و سكه بهاين بازار بوديم. بررسي‌ها نشان مي‌دهد بازار سرمايه كشور در نقطه اوج آن (16 ديماه) 135 درصد بازدهي را عايد سرمايه‌گذاران كرده، در حالي‌كه بازار سكه تا آنزمان 30 درصد افت قيمت را نسبت به ابتداي سال تجربه كرده است.

اين مساله در كنار افت شديد حجم و ارزش معاملات در بازارهاي نقدي وآتي سكه، افت شديد حجم قراردادهاي معامله شده در بورس كالاي ايران براي سكه طلا رانيز به همراه داشت كه نشان از دلسردي شديد معامله‌گران و كاهش چشمگير جذابيت اينبازار براي ادامه حضور داشت. با اين فرض كه بازار آتي را به دليل همخواني قابلتوجهي كه در 6 ماه گذشته از منظر قيمتي با بازار نقدي داشته به عنوان معيار فرضكنيم بايد گفت اين خط و ربط در بازار نقدي سكه نيز قابل قبول است. در اين ميان وجودچند عامل به تشديد ركود معاملات آتي سكه و درخشش هرچه بيشتر بورس اوراق بهادار واوج‌گيري شاخص اين بورس دامن زد؛ تا جايي كه در آن زمان رئيس سازمان بورس و اوراقبهادار نيز طي سخناني ورود حجم عظيمي از سرمايه‌هاي خارج شده از ارز و سكه به بورسسهام را تاييد كرد.

درهمين حال از نيمه امسال به بعد، از يك سو پيش‌بيني‌ها از روند آينده بهاي دلار دربازار آزاد، اغلب به نوسانات اندك اين ارز مهم در محدوده 2940 تا 2970 ختم مي‌شد وانتظاري براي صعود چشمگير اين ارز وجود نداشت و از سوي ديگر اونس طلا روزهايتاريكي را كه در سال 2013 و با افت 28 درصدي قيمت در اين سال پشت سر گذاسته بود،به ماه‌هاي پاياني 2013 هم تعميم داد. در چنين شرايطي بانك مركزي آمريكا از بهبودشرايط و شاخص‌هاي مهم اقتصادي در آمريكا به اين نتيجه رسيده بود تا از ميزان خريدماهانه اوراق خزانه داري بكاهد. در نتيجه بسياري از پيش‌بيني‌ها براي آينده طلايجهاني نيز اميدواركننده نبود و اين مساله هرچه بيشتر به ماندگاري سرمايه‌گذاران وورود سرمايه‌هاي جديدتر به بورس اوراق بهادار دامن زد

ادامه..

 

1392/09/15- پترو تحلیل : بزرگترین پالایشگاه ذخیره‌سازی گاز خاورمیانه آماده افتتاح است

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بزرگترین پالایشگاه ذخیره سازی گازخاورمیانه در سرخس آماده افتتاح است.
احمد سجادی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به ذخیره سازی گازدر منطقه شوریجه سرخس اظهار کرد: تاسیسات ذخیره سازی گاز در منطقه شوریجه سرخسکاملا آماده است.
نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی افزود: پالایشگاهذخیره سازی گاز شوریجه سرخس که می‌تواند در فاز نخست با ظرفیتی روزانه ۱۰ میلیونمتر مکعب و در فاز دوم روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب ذخیره سازی کند اکنون آماده استو تمام تاسیسات ذخیره سازی به خوبی ساخته شده است.
سجادی با بیان اینکه چاه‌های گازی نیز آماده است تا مابتوانیم ذخیره سازی کنیم تاکید کرد: ذخیره سازی باید در زمانی که ما به گاز نیازکمتری داریم انجام شود یعنی در ۸ ماهه اول سال از فروردین ماه تا آبان ماه و در ۴ماه پایانی سال که نیاز بیشتری به گاز داریم برداشت گاز را داشته باشیم.
وی عنوان کرد: تاسیسات ذخیره سازی گاز آماده است امامتاسفانه شرکت نفت مناطق مرکزی که قرار بوده لوله گذاری را از چاه ها به پالایشگاهذخیره سازی انجام بدهند در این امر کوتاهی کرده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: به خاطر کوتاهی شرکت نفتمناطق مرکزی اکنون می‌گویند که این پالایشگاه آماده نیست و اگر وزارت نفت و شرکتنفت مناطق مرکزی به خوبی عمل می‌کردند ما این فرصت را از دست نمی‌دادیم.
سجادی افزود: وزارت نفت و شرکت نفت مناطق مرکزی در اینمسئله کوتاهی کرده‌اند و این کوتاهی نه اینکه به شخص باشد بلکه کوتاهی به ثروت ملیکشور است و این ذخیره سازی اکنون باید آماده می‌بود.
وی با اشاره به اینکه لوله گذاری از چاه‌ها تا پالایشگاهکار زیاد زمان بر و سختی نیست تصریح کرد: کار اصلی ساخت پالایشگاه و حفاری چاه‌هابوده است که امیدواریم این دو مورد انجام شده و تنها منتظر لوله گذاری هستیم

ادامه..

 

1392/07/27 -پترو تحلیل : کاهش حجم پلی استایرن ها در بازار و نوسان نرخ ها

در حالی امروز تاجران بازار قیمت پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ را در محدوده ۸ هزار و ۱۵۰ تومانعنوان کردند که نسبت به آخرین روز مبادلاتی هفته گذشته تغییری نداشت. به گزارشپتروتحلیل و به گفته کریمی، تاجر بازار پتروشیمی گریدهای دیگر انبساطی ها هم ازسوی تاجران با قیمت های یکسانی اعلام نمی شود. این در حالی است که حجم پلی استایرنهای انبساطی در بازار داخل کاهش یافته و از این رو گرید ۱۰۰ و ۲۰۰ همچنان نرخیندارند.

درهمین حال تاجران نرخ پلی استایرن انبساطی ۴۰۰ را ۶ هزار و ۵۸۰ تا ۶ هزار و ۶۰۰تومان و پلی استایرن انبساطی ۵۰۰ را هم ۵ هزار و ۲۰۰ تومان عنوان می کنند. از سویدیگر پلی استایرن های انبساطی وارداتی نیز امروز در محدوده ۸ هزار و ۷۰ تا ۸ هزارو ۸۰ تومان از سوی معامله گران اعلام شد

ادامه..

 

1392/07/22- پترو تحلیل : صف کشورهای آفریقایی‌ برای خرید پتروشیمی ایران

در راستای اجرای سیاست متنوع سازی بازارهای هدف صادرات پتروشیمی ایران، صادرات محصولات پتروشیمیاییبه کشورهای آفریقایی افزایش یافته و در این بین اتریش هم به جمع مشتریان پتروشیمیایران پیوسته است.

بهگزارش پانا نیوز، با اجرای طرح آزادسازی صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌هایپلیمری ایران، حجم صادرات این محصولات غیر نفتی به بازارهای جهانی افزایش یافتهاست.
بر اساس اهداف کلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید درسالجاری در مجموع حدود ۱۷ میلیون تن به ارزش تقریبی ۱۳ میلیارد دلار محصولپتروشیمی به کشورهای مختلف جهان صادر شود.
آمارهای رسمی منتشر شده توسط گمرک حاکی از آن است که درنیمه نخست سالجاری نزدیک به پنج میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی به بازارهایآسیایی، اروپایی و آفریقایی صادر شده است.
در این مدت نزدیک به ۱۱۴ هزار تن کریستال ملامین، کود اورهو آمونیاک تولیدی مجتمع پتروشیمی خراسان شمالی به عنولان بزرگترین پتروشیمی در حالبهره‌برداری شمالشرق ایران به کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی صادر شدهاست.
در چند سال گذشته چند کشور آفریقایی شامل مصر، تونس وآفریقای جنوبی از مهمترین خریداران محصولات پتروشیمیایی ایران بودند اما با توجهبه سیاست متنوع سازی بازارهای هدف صادراتی، برای نخستین بار صادرات پتروشیمی بهکشورهای مختلف افریقایی افزایش یافته است.
پتروشیمی خراسان شمالی با انتشار گزارشی، با بیان اینکه ازابتدای سالجاری محموله‌های کود اوره این واحد پتروشیمی به ۱۱ کشور افریقایی، آسیایمیانه و اروپایی صادر شده است، از اتریش و اسلوونی به عنوان مهمترین خریدارانمحصولات پتروشیمی در قاره سبز نام برده است.
علاوه بر این آمونیاک تولید این مجتمع عظیم پتروشیمی بهکشورهای ترکیه، عراق و ترکمستان صادر شده است.
مطابق با مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت پتروشیمی خراسانشمال در ادامه سالجاری از سهمیه‌ای ۱۸ هزار تنی به منظور صادرات کریستال ملامین،کود اوره و آمونیاک برخوردار است.
این مجتمع پتروشیمی در نیمه نخست سالجاری تاکنون ۲۷۸ هزارتن اوره، ۱۸۱ هزار تن آمونیاک و ۱۱ هزار و ۴۰۰ تن ملامین تولید و به بازارهایداخلی و خارجی عرضه کرده است.

ادامه..

 

1392/04/16 - پترو تحلیل : تن و قیمت


نوع کالا پایین‌ترین قیمت بالاترین قیمت منطقه و تغییر(۷جولای)
پلی اتیلن سنگین بادی  ۱۴۹۰  ۱۵۰۰  (فوب خلیج فارس،۰)
پلی اتیلن سبک فیلم  ۱۴۹۰  ۱۴۹۵  (فوب خلیج فارس،۵+)
پلی اتیلن سبک خطی  ۱۴۴۵  ۱۴۵۵  (فوب خلیج فارس،۱۵+)
پلی اتیلن سنگین تزریقی  ۱۴۲۰  ۱۴۳۵  (جنوب‌ شرق‌ آسیا،۱-)
پلی پروپیلن  ۱۴۹۵  ۱۵۰۵  (فوب خلیج فارس،۲۰+)
پلی استایرین معمولی ۱۵۴۰  ۱۸۷۰  ۱۸۸۰  (فوب خلیج فارس،۱۵-)
پلی استایرین مقاوم۷۲۴۰  ۱۹۷۰  ۱۹۸۰  (فوب خلیج فارس،۵-)
پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری  ۱۳۷۰  ۱۳۷۵  (شرق دور،۰)
متانول  ۳۴۹  ۳۵۴  (سی اف آر چین،۲+)
اوره صنعتی(پریل کیسه شده)  ۳۲۰  ۳۲۵  (دلار در هر تن،۰)
اوره گرانول  ۳۱۰  ۳۱۶  (دلار در هر تن،۳+)
استایرن منومر  ۱۷۳۰  ۱۷۴۰  (شرق دور،۳۲+)
پی‌وی‌سی(suspension)  ۱۰۳۰ ۱۰۴۰  (فوب خلیج فارس)


ادامه..

 

هفته سیزدهم-1392/04/01-"مرکز خدمات فولاد ایران"- گزارش هفتگی بازار فولاد

سنگ آهن

هفته گذشته بازار سنگ آهن بهبودهایی داشته نهایتا به اوج 3 هفته اخیر رسید. فعالیت بازار نیز کمی بهتر شده بود. البته هنوز کارخانه های چینی خرید کمی دارند و رکودبازار فولاد می تواند بازار سنگ آهن را باز هم تحت تاثیر قرار دهد.

سنگ آهن خلوص 5/63 درصد هند نیز آخرین بار در 114 تا 115 دلار هر تن سی اف آر شمال چین شنیده شد که در یک روز یک دلار بهبود داشته 3 دلار نسبت به هفته قبل بالا رفت.

سنگ آهن خلوص 5/61 درصد استرالیا در 113 دلار و 72 سنت هر تن سی اف آر چین فروخته شدکه نسبت به هفته قبل 4 دلار بالا رفت. البته  در 108 دلار هر تن سی اف آر نیز درخواست خرید بود. سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا نیز در 114 دلار و 50 سنت هر تن سی اف آر چین معامله شده است.

 

قراضه

هفته گذشته قراضه آ3 سی آی اس در 335 تا 338 دلار هر تن سی اف آر ترکیه خریداری شد که 5تا 8 دلار هر تن رشد داشت. امریکا قراضه 20-80 را در 355 دلار هر تن سی اف آرپیشنهاد داد که تا 10 دلار هر تن رشد داشت ولی معامله چندانی صورت نگرفت ظاهرا ترکها منتظر فروش محصولات خود بودند تا پس از آن خرید قراضه را افزایش دهند.

متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس 1 و2 خلوص 20-80 به ترکیه 350 دلار هر تن سی اف آراست که 10 دلار در هر تن نسبت به هفته قبل بالا رفته است.

قیمت قراضه در آلمان ماه ژوئن 20 تا 25 یورو هر تن افت داشته که در راستای افت قیمت بازارهای جهانی و همچنین اروپا بود. قیمت قراضه خرد شده 260 تا 270 یورو هر تن تحویل کارخانه می باشد.

 قراضه خلوص 20-80 امریکا در تایوان 340 تا 345 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. کره قراضه آ3 روسیه را 348 دلار هر تن سی اف آر خریداری نموده که 10 دلار هر تن ارزان تر شده بود. قیمت آخرین معاملات قراضه صادراتی ژاپن با کره ای ها به 315 دلار هر تن فوب رسیده است. در حالی که قیمت قبلی 322 دلار هر تن فوب بوده است. هفته گذشته بازارقراضه چین نسبتا با ثبات بود و قراضه سنگین 377 دلار هر تن تحویل کارخانه با 17درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد.

 

بیلت

ترکیهبیلت سی آی اس را اوایل هفته 485 تا 490 دلار هر تن فوب معامله نمود ولی با بهبودجو بازار قراضه، قیمت به 490 تا 495 دلار هر تن فوب افزایش یافت. به طوری که ترکیهدر 508 تا 510 دلار هر تن سی اف آر خرید نمود. در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت 10دلار بالا رفته به 505 تا 515 دلار هر تن درب کارخانه رسید.

بازارواردات بیلت جنوب شرق آسیا در سکوت بود. در اندونزی بیلت وارداتی 520 تا 530 دلارهر تن سی اف آر ثبت شد. بیلت کره جنوبی 530 دلار هر تن سی اف آر فیلیپین بود البتهخریداران بیشتر از 525 دلار را قبول نکردند. قابل ذکر است اواسط ماه می قیمت بیلتوارداتی به جنوب شرق آسیا 540 تا 545 دلار هر تن سی اف آر بود.

بیلتدر بازار ایران

روزشنبه بیلت در انزلی هر کیلو 1950 تا 1960 تومان برای سایز 150 میلیمتر پیشنهاد میشد ولی با شروع کاهش نرخ ارز قیمت روند نزولی گرفت تا پنجشنبه که خریدارها بدنبال1890 تومان هر کیلو بودند ولی فروشنده ها مقاومت می کردند چون حجم واردات بیلت بسیار محدود شده است. علت افت قیمت بیلت در هفته گذشته تنزل شدید نرخ ارز از یکسوو کاهش وسیع قیمت مقاطع بود.

 

مقاطع

درهفته ای که گذشت میلگرد صادراتی سی آی اس  565 تا 575 دلار هر تن فوبدریای سیاه  بود  ولی قیمت های پایین تر چین و ترکیه موجب شدخریداری نداشته باشد.

قیمت پیشنهادی میلگرد صادراتی ترکیه دست از روند نزولی برداشته  575 تا 585دلار هر تن سی اف آر امریکا ثبت شد  بازار منتظر رسیدن قیمت به 590 دلاربود چون جو بازار قراضه مثبت شده است. امارات میلگرد ترکیه را در 580 دلار هر تنسی اف آر خریداری نمود. میلگرد ترکیه در 575 تا 585 دلار هر تن سی اف آر به یمنفروخته شد.

میلگردصادراتی چین به 495 دلار هر تن سی اف آر سنگاپور رسید.  ده روز قبل در490 دلار هر تن سی اف آر معامله شده بود.

پساز مدتی ثبات، قیمت پایه میلگرد در ایتالیا  حدود 10 یورو هر تن ارزانتر شد. البته قیمت های صادراتی نیز چند هفته قبل به 430 یورو هر تن فوب کاهش داشت میانگین قیمت میلگرد در جنوب اروپا با 4/0 درصد کاهش 448 یورو هر تن درب کارخانهثبت شد.

قیمت میلگرد در بازار داخلی میلگرد کره جنوبی 584 تا 593 دلار هر تن بود که نسبت به اوایل ماه ژوئن تغییری نداشت.

مقاط عدر بازار ایران

ازروز شنبه بازار ملتهب هفته قبل آرام شد و به تدریج روند نزولی گرفت تا روز دوشنبهکه قیمت ها سقوط آزاد را شروع کردند. تمام انتظارات برای افزایش قیمت محصولات ذوب آهن در بورس با روند بازار بهم خورد روز سه شنبه که دلار به 3300 تومان رسید.میلگرد هر کیلو 100 تومان افت قیمت داشت روز چهارشنبه ذوب آهن محصولات خود را درقیمت 18171 ریال فروخت که عملا قیمت تمام شده برای خریدار با 6 درصد عوارض ارزشافزوده به زیر 1930 تومان رسید.

 این معامله در واقع شاخص بازار بود. علیرغم آنکه خریداران از امکان سپرده گذاری 25درصد هم برخوردار بودند عده زیادی عقب نشستند. همین امر باعث شد تا پس از اتمام معامله بورس بازار تنزل شدید یافت و قیمت میلگرد تا روز پنجشنبه در مبادی به زیر2000 تومان رسید.

                                                                                              

ورق

درهفته گذشته میلادی قیمت ورق گرم در ترکیه به  550 تا 560 دلار هر تن دربکارخانه کاهش یافت که اول هفته 570 تا 580 دلار بود و علت اصلی کمبود تقاضا بود.البته کارخانه ها ترجیح می دهند قیمت از 560 دلار ارزان تر نباشد چون بازار قراضهامیدوارکننده شده است. ورق گرم صادراتی ترکیه 550 تا 570 دلار هر تن فوب بود.

ورق گرم صادراتی سی آی اس به ترکیه در 510 تا 540 دلار هر تن سی اف آر عرضه شده است.

ورق گرم چین در امارات در 525 دلار هر تن سی اف آر معامله شد و محصول کره و سایرکشورها قدرت رقابت کمتری پیدا کرد.

ورق گرم در بازار داخلی امریکا نسبت به هفته گذشته بالا رفته به 599 دلار هر شورت تنرسید کارخانه ها قیمت را دو مرتبه در یک ماه بالابرده به 620 تا 630 دلار هر شورتتن رسانده اند البته هنوز این قیمت خریداری ندارد. در شمال اروپا متوسط قیمت ورقگرم با 2 یورو هر تن افت مواجه شد، در جنوب اروپا نیز ورق گرم 4 یورو هر تن کاهش یافت. البته بازار اروپا منتظر رشد قیمت کارخانه ها است.

ورق گرم در بازار نقدی کره جنوبی 648 تا 657 دلار هر تن بود که 18 تا 27 دلار هر تن نسبت به دو ماه قبل افت داشته است. در کوتاه مدت قیمت ها باز هم نزولی خواهد بودچون رکود تابستانی  فرا رسیده است ورق گرم چین به کره در 515 دلار هر تنسی اف آر عرضه می شد.

 آخرین قیمت ورق گرم در چین 560 تا 567 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبتشد که نسبت به هفته گذشته 7 دلار هر تن رشد داشت.

ورق در بازار ایران

روندنزولی قیمت ها از روز شنبه شروع شد. ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول در بندر انزلی روز شنبه 2230 تومان معامله می شد ولی روز پنجشنبه به 2170 تومان رسید. ورق های گرم محصول مبارکه، کاویان و اکسین هم همین روند را تجربه کردند و تا پایان هفتهبین 10 تا 40 تومان کاهش قیمت را تجربه کردند.

ورق سرد با کاهش قیمت روبرو بود ولی بسته به ضخامت ها میزان افت قیمت بین 10 تا 40تومان بود این روند برای ورق گالوانیزه هم دیده شد.

هفته گذشته هفته پرهیجانی بود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری باعث شد تا فضای ملتهب هفته قبل از آن آرام شود. خبرهای رسیده از خارج از کشور باعث شد تا تب و تاب قیمت هامتوقف شود دلار روز پنجشنبه به زیر 3300 تومان رسید در نتیجه همه مایوس از رونقبازار در خلال هفته آینده شدند . دو دیدگاه در بازار حاکم است :

اولآنکه این روند موقتی است و افت قیمت ها ناشی از بهم ریختن انتظارات تورمی و ترکیدنحباب قیمت هاست، در نتیجه قیمت ها پس از دو هفته به کف خود می رسد و بازار از توقفخارج می شود چرا که با ارزان شدن کالاها تقاضا به بازار برمی گردد .

نگاه دوم اعتقاد دارد که نرخ ارز به حداقل خود می رسد و ثبات پیدا می کند ولی بعلت محدود بودن تقاضا رکود ادامه خواهد یافت و ارزانی کالاها باعث رونق نمی شود بلکهسیاست صبر و انتظار را تقویت می کند بخصوص که ماه رمضان در پیش است .

امادر این میان نباید تاثیر مسایل خارجی را فراموش کرد. تحریم اتحادیه اروپا از اولجولای ( 10 تیرماه ) بر علیه ایران شروع خواهد شد اگر اروپایی ها در این تحریم جدیباشند نتیجه برخلاف دو دیدگاه بالا خواهد بود. اگر آنها این تحریم را جدی نگیرندشرایط باز هم متفاوت خواهد شد. در هر حال بازار ایران فعلا تحت تاثیر مسایل سیاسیاست و در شرایط سیاسی نتیجه 2×2 هر عددی می تواند باشد.

مرکزخدمات فولاد ایران

ادامه..

 

1392/03/11-پترو تحليل: از بازار اوره چه خبر؟

بهای اوره در هفته گذشته در بازارهای منطقه و بورس کالای ایران بهصورت زیر تغییر کرد. به گزارش پتروتحلیل بهای اوره صنعتی جنوب شرقی آسیا  ۳۵۲دلار بود بهای این کالا در فوب خلیج فارس نیز ۳۶۲ دلار رقم خورد اوره گرانول نیزدر خلیج فارس به نرخ ۳۳۷ دلار قیمت خورده است.

در همین حال بهای اوره صنعتی روز چهارشنبه هشتم خرداد ماه در بورسکالا به صورت زیر رقم خورد در عرضه اوره صنعتی پتروشیمی شیراز این شرکت اقدام به عرضه هزار تن اوره صنعتی به نرخ ۹هزار و ۳۱۷ریال در هر کیلو کرد که برای ۱۳۰تن آنمشتری حاضر شده و مورد معامله قرار گرفت این محموله در سیزده خرداد ماه در انبارکارخانه در شیراز تحویل خواهد شد.

در روز هشتم خرداد همچنین پتروشیمی رازی اقدام به عرضه اوره خارج ازرده کرده که مشتری برای هیچ مقدار از عرضه ۲۰۰تنی این شرکت که با نرخ ۷هزار و۴۵۴ریال عرضه شده بود حاضر نشد. در همین روز پتروشیمی کرمانشاه اقدام به عرضهاوره گرانول به میزان هزار تن و با نرخ ۹هزار و ۳۱۷ریال کرد که فقط برای ۴۰تن آنتقاضا وارد سیستم شد .تحویل این محموله روز سیزده خرداد و انبار پتروشیمی کرمانشاه است.


ادامه..

 

هفته نهم- 1392/03/04-"مرکز خدمات فولاد ایران"- گزارش بازار جهانی فولاد

سنگ آهن

هفته گذشته متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد به حدود 123 تا 124 دلار هر تن سی اف آر چین رسید که پایین ترین قیمت سال جاری است. از فوریه که قیمت سنگ آهن به اوج رسیده بود تاکنون حدود 20 درصد افت داشته است. قیمت سنگ آهن در بازار سواپ نیز برای معامله ماه ژوئن 8/0 درصد افت داشته به 122 دلار هر تن سی اف آر چین رسید.

تحلیلگران انتظار دارند در خلال 2 ماه آینده نیز قیمت سنگ آهن تا 10 دلار هر تن افت داشته باشد چرا که کمبود برق در ایالت هبی چین برخی خطوط را تعطیل کرده و انتظار می رود به زودی تعداد بیشتری از کارخانه ها برای کنترل موجودی بازار تعمیرات را آغاز کنند در نتیجه تقاضای سنگ آهن کمتر می شود. از طرفی بارش باران نیز ساخت و ساز چین را راکد تر کرده و بر بازار سنگ آهن اثر گذاشته است. البته با این حال هنوز تولید فولاد در این کشور ادامه دارد و هستند کسانی که باید برای رفع نیاز سنگ آهن بخرند.

آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز 81/0 درصد نسبت به هفته قبل بالا رفته کمتراز 72 میلیون و 500 هزار تن ثبت شد.

 قراضه

در راستای افت قیمت در بازار های جهانی، در اسپانیا قراضه خرد شده 10 یورو هر تن نسبت به آخرین معاملات  افت داشته به 275 یورو هر تن تحویل کارخانه رسید. در آلمان نیز در ماه جاری قیمت قراضه خرد شده 10 یورو پایین آمده است.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده 3 دلار هر لانگ تن افت قیمت داشت. قراضه خرد شده 370 دلار هر لانگ تن شنیده شد که 12 دلار از اوایل ماه می افت داشته است.

متوسط قیمت قراضه وارداتی خلوص 20-80 در ترکیه نیز حدود 2 درصد افت داشته به 364 دلار هر تن سی اف آر رسید.

در شرق آسیا بازار واردات قراضه ساکت بود و همه در انتظار بودند. قراضه 20-80 امریکا 375 تا 385 دلار هر تن سی اف آر شرق آسیا می باشد.

کره جنوبی قراضه سنگین کلاس 2 ژاپن را 316 دلار هر تن فوب خریداری نمود که 5 تا 10 دلار هر تن نسبت به خرید هفته قبل کره ای ها رشد داشت وعلت افزایش ارزش ین ژاپن می باشد.

در بازار داخلی چین قراضه سنگین 410 دلار هر تن تحویل کارخانه با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده شنیده شد.

 بیلت

قیمت بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته به 497 دلار هر تن فوب تنزل داشت که از جولای سال گذشته بی سابقه بوده است.  قیمت پیشنهادی به ترکیه 512 تا 515 دلار هر تن سی اف آر شنیده شده و مصر در 527 دلار هر تن سی اف آر خرید نمود. در بازار داخلی بیلت ترکیه نیز 530 دلار هر تن درب کارخانه قیمت رایج بود ولی خریدار نداشت.

در خاور دور مشتریان بیلت وارداتی به دنبال 540 دلار هر تن سی اف آر بودند. بیلت ژاپن 540 دلار هر تن سی اف آر معامله شد. کره قیمت درخواستی 520 دلار هر تن فوب را نپذیرفت چون به دنبال حداقل 525 تا 530 دلار بود البته کارخانه ای در 520 دلار معامله داشت.

در تایلند قیمت مورد نظر خریداران بیلت530 دلار هر تن سی اف آر یا کمتر و فروشنده ها 545 تا 550 دلار هر تن سی اف آر بود که تغییری نکرد.

خریداران بیلت جنوب شرق آسیا در 530 دلار هر تن سی آی اف درخواست خرید دادند. بیلت اروپا نیز 383 یورو هر تن فوب بود.

بیلت در بازار ایران

از روز شنبه تا دوشنبه بیلت روند نزولی داشت. سایز 150 میلیمتر در انزلی از 1760 تومان به 1750 تومان هم رسید ولی خریدارها تمایل به معامله نداشتند ولی از روز سه شنبه بازار بهتر شد تا پنجشنبه که 1775 تومان هم شنیده شد. در اردیبهشت ماه 68 هزار تن شمش به کشور وارد شده است ولی مشکلات واردات هر روز جدی تر می شود در عین حال بیلت تحویل بنادر شمالی تا 520 دلار هر تن هم پیشنهاد شده است. با این حساب قیمت تمام شده بیلت وارداتی پس از ترخیص حداکثر هر کیلو 1500 تومان است این قیمت پایین تر از شمش فولاد خوزستان است. با این روند باید انتظار داشت که قیمت شمش در بورس فلزات کاهش یابد، بخصوص که هفته های پیش رو امیدواری چندانی را به بازار نمی دهد

        مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی جنوب اروپا 450 تا 455 یورو هر تن فوب شنیده شد که 5 تا 8 یورو هر تن افت داشت. میلگرد صادراتی ترکیه 577 تا 585 دلار هر تن سی اف آر دوبی بود. عربستان برای میلگرد ترکیه به دنبال 565 تا 570 دلار هر تن فوب بود.

قیمت میلگرد در امریکا به 640 تا650 دلار هر شورت تن کاهش یافت و برخی قیمت رایج را 600 تا 620 دلار هر شورت تن می دانستند. میلگرد ترکیه نیز در 595 تا 605 دلار هر تن سی اف آر امریکا عرضه شده است.

در بازار داخلی چین قیمت نقدی میلگرد آخرین بار در شمال این کشور با 7 دلار رشد  به 581 تا 582 دلار هر تن با  17 درصد مالیات بر ارزش افزودهرسید ولی در شرق این کشور قیمت ها حدود 5 دلار هر تن افت داشت. میلگرد صادراتی 505 تا 515 دلار هر تن فوب بود. قیمت میلگرد در بورس فیوچرز شانگهای با 574 دلار هر تن به پایین ترین سطح 8 ماه گذشته رسید ولی مجددا بهبود داشته به 588 دلار رسید.

مقاطع در بازار ایران

تا روز دوشنبه فضای بازار امیدوارانه بود ولی بازار عکس العمل نشان نمی داد چون معمولا روزهای پایانی ماه بازار با رکود همراه است ولی از روز دوشنبه آرام آرام خریدها شروع شد تا روز چهارشنبه ظهر که یک باره بازار متوقف شد. بیشتر خریدها برای جبران موجودی انبار بود وخریدارها سفارش ها را در حداقل خود انجام می دادند. روز چهارشنبه مشخص شد که عرضه هفته آینده در بورس کالا بدون تغییر قیمت نسبت به هفته های قبل خواهد بود با این پیشنهاد بازار برگشت چرا که تجار مطمئن شدند پایه قیمت ها ثابت می ماند. با این حال قیمت تیرآهن روند صعودی خود را ادامه داد بخصوص برای سایزهای 20 به بالا چون عرضه آنها محدود است ولی میلگرد از ظهر به بعد دچار افت قیمت شد .

بازار مقاطع بسیار حساس شده است. خریدارها از موجودی کالا پرهیز می کنند کارخانه ها تولید خود را به حداقل رسانده اند تقاضا بسیار محدود شده و نقدینگی بازار هم به حداقل رسیده است. روند نزولی قیمت ها در خارج از کشور باعث شده تجار تمایلی به واردات نداشته باشند این امر باعث می شود پس از شروع به کار رئیس جمهورجدید، بازار با خلا جدی کالا روبرو باشد.

 

ورق

بازار ورق سی آی اس نزولی و ورق گرم بین 510 تا 545 دلار هر تن فوب بود و فعلا امیدی به بهبود نیست. بازار منتظر قیمت زیر 500 دلار است. ورق گرم سی آی اس به ترکیه با 10 دلار هر تن افت در 535 تا 565 دلار هر تن سی اف آر عرضه شد. البته قیمت درخواستی تا 520 دلار نیز بود.

ورق گرم در بازار داخلی ترکیه بین 580 تا 600 دلار هر تن درب کارخانه بود. در امریکا ورق گرم 560 تا 580 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود و بازار همچنان راکد و نزولی است. متوسط قیمت ورق گرم در جنوب اروپا 4 یورو هر تن افت داشت. در شمال اروپا نیز ورق گرم 3 یورو هر تن نسبت به هفته قبل کاهش یافت. ورق گرم روسیه 450 یورو هر تن سی اف آر ایتالیا شنیده شد و ورق گرم اوکراین 510 دلار هر تن فوب بود و در بازار داخلی ورق گرم آلمان 460 تا 465 یورو هر تن درب کارخانه رایج بود.

در بازار داخلی چین ورق گرم ماه جاری 20 دلار افت داشته به 570 تا 575 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسیده است. ورق گرم صادراتی چین 5 دلار هر تن نسبت به هفته قبل آن افت داشته به 530 تا 540 دلار هر تن سی اف آر خاور دور رسید و 520 دلار هر تن فوب به اروپا پیشنهاد شد.

ورق گرم صادراتی کره نیز با 10 تا  20 دلار افت به 565 تا 580 دلار هر تن فوب رسید.  

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول عرض یک متر روز شنبه 2180 تومان هر کیلو در انزلی روی تریلی پیشنهاد می شد ولی از روز سه شنبه اوج گرفت و چهارشنبه به 2230 تومان رسید.

ورق های گرم ضخامت 5/2 تا 15 میلیمتر مبارکه با کاهش قیمت روبرو بود در حالی که سود تجار به حداقل رسیده است روز دوشنبه شایعاتی مبنی بر احتمال کاهش قیمت محصولات مبارکه در بازار پخش شد ولی در هر حال بازار آنچنان ضعیف است که واکنش جدی نشان نمی دهد و از طرف دیگر ترجیح می دهد به روزمرگی در حداقل مقدار بپردازد. ورق های گرم ضخامت 10 میلیمتر به بالا این هفته با رقابت محصولات کاویان روبرو شد. سایزهای 8 تا 15 میلیمتر کاویان پس از نزدیک یک سال تاخیر به بازار روانه شد و در قیمت 1870 تومان برای عرض 25/1 متر معامله شد. ضخامت های بالای 15 میلیمتر هم در 1970 تا 1980 تومان عنوان شد. این مساله باعث شد تا بازار محصولات اکسین تحت فشار قرار گیرد. اکثر خریداران ورق که از نحوه عرضه و تحویل اکسین ناراضی بودند به سمت کاویان حرکت کردند از طرف دیگر تب خرید و حفظ موجودی فرو نشست آنچنان که محصولات وارداتی از شمال و جنوب در سطح وسیع تری در بازار پیشنهاد شد و به نظر نمی رسد هفته های آینده روزهای مثبتی برای ورق گرم باشد چرا که مصرف هم بسیار پایین آمده است.

 ورق سرد در هفته گذشته با افت قیمت روبرو بود بعضی از معاملات با قیمت کمتر از قیمت تمام شده خرید از بورس کالا صورت گرفت. شایعات مربوط به احتمال کاهش قیمت مبارکه به این روند دامن زد ولی واقعیت اینست که بازار مصرف این کالا بسیار محدود شده و خریدارها با احتیاط عمل می کنند. ضمن آنکه پس از انتخابات ریاست جمهوری تعطیلات تابستانی تولیدکننده های لوازم خانگی شروع خواهد شد و طبعا نیازی به حفظ موجودی انبار نیست.

ورق گالوانیزه و رنگی هم مثل قبل بازار راکد و بی تغییری را پشت سر گذاشت توقف مسکن مهر حجم تقاضای این کالا را به شدت پایین آورده است.ادامه..